queenoreos9 queenoreos9
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marcus had $21 to spend on two posters. After buying them he had $13. How much did each poster cost?

Respuesta :

yahyajan033 yahyajan033
  • 19-11-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Each poster cost $4 because $21 - $13 is $8 and you said he bought 2 posters so $8 divided by 2 is $4

Answer Link

Otras preguntas

1+1 need help asap asap asap PLZ PLZ PLZ
Please help! Taking a test right now. A new music app charges $1.95 per month for a subscription and $0.75 for each song downloaded. Which equation describes th
Which of the following correctly describes the Qing dynasty under the Emperor Kangxi? A. Economic prosperity and political stability B. Constant rebellion agai
HELP THIS IS DUE SOON!!! Solve the inequality. YOU MUST SHOW ALL YOUR WORK. Then, graph on the number line.
How does an understanding of energy, help scientists explain phenomena in all fields of science?
THIS IS DUE TODAY I NEED HELP PLS I WILL MARK BRAINLIEST create an advisement about a place someone should go the instructions are below. why people should go
Help:5 girls have a 6 pound bag of gumdrops. how many does each girl get​
whats is the domain of f(x)=6^x ANSWER FOR EXTRA POINTS AND BRAINLIST ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
processes influence how you deal with information; ________________ processes influence how you react to experiences.
A cereal company hopes to increase its sales by putting prizes in randomly selected boxes of its lowest-selling children's cereal. The company claims that the p