avanater9000
avanater9000 avanater9000
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. How much does it cost for 1 pound of tomatoes

Respuesta :

ejfbejbf
ejfbejbf ejfbejbf
  • 19-11-2020

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

You would do 14 divided by 4.

1pound =3.5

Answer Link
destroyer542
destroyer542 destroyer542
  • 19-11-2020

Answer: 3.5

Step-by-step explanation: it is 3.5 dollars because if you divide 14 by four it shows that one pound cost 3.5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What event in frederick douglass's life did he find to be remarkable?
Explain the Law of Conservation of Energy!
Usted ____________ de la casa temprano
What conclusion can you draw about Doris Lessing after reading Through the Tunnel?
what Laws were designed early on to deny Jews many of the basic rights.
Help me with this question please!!!!
What's a unit rate ? need to know in a good explanation
what is a great way to evaluate the reasonableness of an answer
Which line from the excerpt supports the conclusion that Odysseus cares for his men?
plz help will upvote ;p Read this sentence. I will finish my assignment. Which sentence adds an adverb phrase? I will finish my assignment for math class. I wil