enijiagriffinbraxton enijiagriffinbraxton
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?

Respuesta :

olif58087
olif58087 olif58087
  • 19-11-2020

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.

Answer Link
324734
324734 324734
  • 19-11-2020
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
Answer Link

Otras preguntas

which of these adaptions of the excerpt is most likely to portray Hamlet as worried and thoughtful
As the Vietnam War dragged on, __________________ waned because many believed that __________________ was not telling the truth about the war.
Find the mean, median, mode and range of the data set after you perform the given operation on each data value. 13, 17, 15, 18, 21, 13, 20; add 3.7 a) mean 20.
6/x = 36/54 (what is x)
write the point slope equation
Kevin will attend college where tuition is $11,000 a year. Books and supplies cost $900, housing and food are $8500, transportation is $700, and other expenses
The geographical area where all surface water converges to one location is called its .
President truman's re-election in 1948 was considered highly improbable yet he was able to secure one of the greatest electoral upsets in presidential politics.
Tina has 3/5 pound of rice she will use two thirds of it to make fried rice for her family how much rice will Tina use to make fried rice?
find the fifth roots of 243(cos 260° + i sin 260°)