chantl3r6
chantl3r6 chantl3r6
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

1. A store had apples on sale for $1.20 a pound.
Jimmy spent $5.28 on apples.
How many pounds did did he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-11-2020

Answer:

4.4 pounds

Step-by-step explanation:

$5.28/$1.2 which is 4.4 pounds

Hope this helps plz mark brainliest if correct :D

Answer Link
TheCrayonEater7 TheCrayonEater7
  • 19-11-2020

Answer:

He bought 4.4 Pounds

Step-by-step explanation:

5.28/1.20= 4.4

Answer Link

Otras preguntas

how to simplify 17+4x5
what are two types of scientific investigations
Find the measure of a supplement of a 20 3/4 degrees
Complete the square to solve for x:2x∧2-5x-3=0
how often is a baby Wolf born
Scientist never say a theory is proven or not they only say if the evidence _____or _____ it
How old is Barack Obama?
Two balloons are at the same temperature and pressure. One contains 14 g of nitrogen and the other contains 20.0 g of argon. Pick the false statement from the
How did women's political status change from 1770 to today
What is a popular press source?