Tashiastrickland Tashiastrickland
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 19-11-2020

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

prime factorization of 90
How many pairs of electrons do the two oxygen atoms in an oxygen molecule share with each other? Explain your answer.
Which statement about lines of latitude on a map, also called parallels, is correct? A. They run in a north and south direction. B. They run in an east and w
The discovery of hannurabi's law code was an important archeological find because it ?
what is the relationship between the 6s in 660
A plane left an airport and flew 3 miles north, 5 miles west, 2 miles north, 3 miles west, and then flew directly back to the airport . To the nearest tenth of
why are bells made up of metals instead of wood?
Why did Lincoln say, "I have no purpose, directly or indirectly, to interfere with the institution of slavery in the states where it exists. I believe I have no
Explain the place-value relationship when the same two digits are next to each other in a multi-digit number?
Explain how fulfilling the responsibilities and duties of citizenship helps secure the common good.