kawaiicosplay kawaiicosplay
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples. *

Respuesta :

FlamingBlossom101 FlamingBlossom101
  • 19-11-2020

Answer: The answer should be 1.5.

Step-by-step explanation:

$6 divided by 12 is .5... Multiply .5 by 3, seeing as 1 pound = $.5

Answer Link
mbladzik
mbladzik mbladzik
  • 19-11-2020

Answer:

$.5

Step-by-step explanation:

hope this helps y'all

Answer Link

Otras preguntas

Sum one please help and answer ://thank u
Which muscle would be involved in a drop foot condition?
what was Hitlers motivation for German expansion?
How is the modern Tea Party movement different from the Boston Tea Party of 1773? A. The Boston Tea Party sought to reduce taxes. B. The modern Tea Party doe
what does this line of dialogue reveal about Ethan​
Water is an example of a mixture because it is made up of hydrogen and oxygen atoms bonded together. True False
What’s the answer to this question?
Five plus 22 then multiplied by some number. Write in expression form
Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the ___ of the governed...." - The Declaration of Independence
How does a virus infect a cell?