rawrxd1224203
rawrxd1224203 rawrxd1224203
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Milan bought 13 pounds of rice for $7. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

loganr1042
loganr1042 loganr1042
  • 19-11-2020

Answer:

$1.86

Step-by-step explanation:

You would do 13/7 which is 1.85714... which when rounded to the nearest hundredth is 1.86

Hope this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-11-2020

Answer:

About $0.54 per pound

Step-by-step explanation:

7  ÷  13 = 0.538461

Answer Link

Otras preguntas

90 cg 95 mg + 7g 12 cg 18 mg
solve for y. -5y+6=-12y+62
How did world war 1 contribute to Europe's economic weaknesses leading up to the great?
A video game lets you choose a character’s hair style (spiky, long, curly), hair color ( Black, Brown ,blonde,red), and their class ( monk, archer). how many di
List all the factors of 36​
the length of a rectangle is 5 cm less than the width the perimeter is 22 cm find the length and the width​
Help for 10 points!
|−6.24|+|−2.47|=what
Question 1 (Fill-In-The-Blank Worth 1 points) Ud. (mirar) Answer for Blank 1: Question 2 (Fill-In-The-Blank Worth 1 points) Ud. (respirar) Answer for Blank 1: Q
Melvin and frank caught a lizard in their backyard. Its body is 10/8cm long,and it's tail is 10/8cm long. What is the length of the lizards body and it's tail a