jonessydonie8
jonessydonie8 jonessydonie8
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, how much will Harry pay for 3 pounds of bananas?

Respuesta :

lillyrenae80 lillyrenae80
  • 19-11-2020

Answer:

1.47

Step-by-step explanation:

it will be 1.47 for three pounds

Answer Link
jaretzone jaretzone
  • 19-11-2020
I think you just times .49 times 3 and equals 1.47
Answer Link

Otras preguntas

What religion dominated western and Eastern Europe in 1050?what religion dominated Northern Africa and southwest Asia?
Please help me with questions 8 and 9! I really need help! Please help me! Help me please!
Mr. Chin's hotel bill is $143. He leaves 12% of the hotel bill as a tip for the housekeeping service. What is the total amount Mr. Chin pays, including tip?
Will put best answer as brainiest answer What is are Adverb Clauses and give a example
When placed end-to-end, three red rods are 2 cm longer than two blue rods. Three blue rods are 2 cm longer than four red rods. How long is each rod?
A company designs a logo using a kite figure around the letter t. The logo is 12 centimeters wide and 16 centimeters tall. What is the area of the logo? 48 sq.
Her brother is small like a grain of sand is this a simile or a metaphor
List 2 significant events of the summer of 1792
are you more likely to be moved to action by fear or pride?
A rocket's acceleration is 6.0 m/s2. assuming it starts at 0 m/s, how long will it take for the rocket to reach a velocity of 42 m/s?