avahodson2008 avahodson2008
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $8.24. How much would 30 pints of ice cream cost

Respuesta :

loganr1042
loganr1042 loganr1042
  • 19-11-2020

Answer:

$61.80

Step-by-step explanation:

you first want to find out how much one pint costs so you do 8.24/4 which is 2.06 then you multiply it by 30 to get 61.80

Answer Link
starr12890
starr12890 starr12890
  • 19-11-2020

Answer: I believe it would cost $61.8

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{8.24} x \frac{30}{x}[/tex]

8. 24 x 30 = 247.2

247.2 / 4 = 61.8

Answer Link

Otras preguntas

......................
Snails have a diploid chromosome number of 22. After meiosis, the snail’s sperm or egg would have 11 chromosomes. How many chromosomes would the zygote have aft
Which of the following is a monomial? A. y/x B. x-2 C. (x + 1)2 D. x
What is a propositional phrase in the sentence? (Either you must stop eating my food from the refrigerator or you must pay me for it.) ○A. Pay me. ○B. Eating m
The Aborigines in Australia were able to domesticate which animal?
which of the following is a true statement about the Hoover administration eventually tried to stop the Great DepressionA. it got Congress to agree to not spend
Which of the following processes would you expect to have a negative value for entropy? NaCl(s) Na+(aq) + Cl- (aq) H2O(s) H2O(l) NaCl(s) NaCl(l) 2 Al(s) + 3B
3. How has the dedication to a market economy changed the U.S. government? (1 point)
Define the term depreciate
vertex (-9,0), co-vertex (0,7)