vlcollier323 vlcollier323
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

8 cans of corn cost $16. What is the cost per can?

Respuesta :

grwehe
grwehe grwehe
  • 16-12-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

If you buy 8 cans of corn and it cost you 16 dollars for all of the cans Then you can divide

Divide 16 by 8

16 divided by 8 =2

The cost of each can of corn is 2 dollars

Answer Link
boeing42oqyucq
boeing42oqyucq boeing42oqyucq
  • 16-12-2020

Ans. 2

Step-by-step explanation:

Use directly proportional

X1/Y1=X2/Y2

8/16=1/X

and then solve for x

Answer Link

Otras preguntas

solve 8x+7y=5; 4x-9y=65 using matrices Im soo bad at this stuff haha
Of 375 musicians at a high school, some play only in the jazz band, some play only in the marching band, and some play in both. If 250 of them play in the jazz
Your checking account balance is $50. You spend $11 and then deposit $27. What is your current balance?
If f (x)=0.2(6-x), what is the value of f(-4)?
How many triangles can you form in a hexagon if you draw all of the diagonals from only one vertex?
Fix the sentence by following the apostrophe rule. the stores policy states that it will not accept refunds, even if its their fault.
chemical equation for liquid ethyltoluene
When calculating interest accrued you should? ____
Latavia purchased adult and child tickets for the fall festival. Tickets cost $14.88 for each adult and $8.88 for each child. Let x represent the number of adul
How does Alaska become part of the United States