ssthnlhcbh ssthnlhcbh
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sean is buying 9/16
pound of tea at a tea shop. The cost of tea is $24 per pound.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 12-01-2022

The cost of 9/16 pounds of tea is $13.50.

How to determine the cost of 9/16 pounds of tea

In order to determine the cost of 9/16 pounds of tea, the cost of a pound of tea would be multiplied by 9/16 pounds.

Cost of 9/16 pounds of tea = 9/16 x 24

= $216/16

= $13.50

To learn more about multiplication, please check: https://brainly.com/question/3385014

Answer Link

Otras preguntas

Lymph nodes are most often found in the _______, ________ and _________ of the body.
(4.27 * 10^8)*(9.2 * 10^-5)
20 + (-3.05) + (-9.8)
When NAFTA went into effect in 1994, what was the concern of labor leaders and environmentalists in the United States?
What is the relationship between genes and chromosomes
What would an american flag look like if you viewed it through a filter that transmits only red light? what would it look like through a filter that transmits o
Which sentence is written in the passive voice? A. Evangeline decided to read a book because her favorite show was not airing this evening. B. The childr
A blueprint for a house has a scale of 1in for every 30ft. A wall in the blueprint is 7 in. What is the length of the actual wall?
A synonym is a part of speech. Please select the best answer from the choices provided T F
Why is Brazil the “Giant of South America?"