amourjill amourjill
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 6 tubes of paint for $24.45. If the canvas cost $6.45, how much did each
tube cost?

Respuesta :

mroseposton mroseposton
  • 16-12-2020

Answer:

it is 3

Step-by-step explanation:

you take the cost of the canvas( 6.45) away from the total amount(24.45).

the answer is 18( the total of the 6 tubes)

now to find the cost of one tube you divide the total cost of the tubes(18) by the amount of tubes(6)

you wpuld get 3 the cost of one tube of paint              

Answer Link

Otras preguntas

Who obtained new information about the contents and their coastlines 400 years ago
Conjugacion verbal SER
Mommy help me. My grandma cheated on me with my dog.
Which of these research topics would be considered an example of community ecology? View Available Hint(s) Which of these research topics would be considered an
Which food molecule would you eat if you needed a quick boost of energy
an amusement park reduced its admission price to $ 15.50 per day, but now charges $ 1.50 per ride . Mark has $26 to spend on admission and rides . Write and sol
Sean recently bought an expensive tablet from Sigma Inc. He is very happy and satisfied with the tablet's performance and has even started promoting it on socia
someone explain please
Solve for X: Show me the steps: -3x = 2x + 19
Which behavior can help increase savings?