xzayvionward123
xzayvionward123 xzayvionward123
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

The price for four pounds of peanut butter fudge is $11.20. The price for six pounds of chocolate bark is $16.80. Which item is more expensive?

Respuesta :

150853 150853
  • 16-12-2020

Answer:

I'm pretty sure they are equal.

Step-by-step explanation:

To prove it, I divided 11.20 by 4 to get 2.80. Then I divided 16.80 by six to get the same amount of the equation. Overall, I think they're equal.

Answer Link

Otras preguntas

It takes Wayne 1/0 of an hour to walk a 1/6 mile park loop. What is Wayne's unit rate in miles per hour?
The largest importer in the global market today is: (Points : 3) Japan. Russia. Germany. The United States.
Erosion on a mountain range that was pushed up as a result of two continental plates colliding will lead to the formation of what
What does singing mean?
why does the nurse remember juliets exact hour of birth?
Which decimal number is equal to 7/9 ? Use long division to solve.
when you're scanning material, what tends to stand out the most? A. common nouns B. supporting ideas C. proper nouns D. the main idea
according to the monks stories, what common trait do nebuchadnezzar and belshazzar share?
what is one of the effective method for decoding the meaning the meaning of a technical vocabulary such as cardiorespiratory ?
Ms Nickel has a jar of candy on her desk. Jessica thinks there are 3,498 pieces of candy in the jar. There are actually 4,182 pieces. What is the difference bet