xzayvionward123
xzayvionward123 xzayvionward123
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use this unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

Respuesta :

russellali
russellali russellali
  • 16-12-2020

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hat does the word censure mean
what belief system saw all of creation as the Continuum with man at the top of the animal world
If 40.0 g of HCl react with an excess of magnesium metal, what is the theoretical yield of hydrogen? a. 1.11 g b. 2.22 g c. 52.2 g d. 104 g
When is Chemistry taught to you in school? Like I want to learn chemistry but I don't know when they're going to teach it.
Solve the equation: log5x − 3 = 0
What are the requirements for photosynthesis to occur, and what is the role of ATP in this reaction? Water, oxygen, and chemical energy are required, and ATP is
if a tank filled with water contains a block and the height of the water above point A within the block is 0.6meter, what's the pressure at point A?(a)5.88kPa(b
An equilateral polygon is one in which A. all angles are proportional. B. all sides are equal. C. all angles are equal. D. all sides are proportional.
which of these lines from full fathom five makes us of alliteration
A solid turning into a gas in a chemical or a physical change?