aaliyahdiaz8000
aaliyahdiaz8000 aaliyahdiaz8000
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Anna bought 6 bags of candy for a total of $19.68 write an equation and solve to figure out how much one bag would cost?
I would really appreciate the help thank you

Respuesta :

ryancuellar05
ryancuellar05 ryancuellar05
  • 18-12-2020
19.68/6 (cost divided by number of bags) which gives you $3.28 per bag. One bag costs $3.28 and 6 bags cost $19.68
Answer Link

Otras preguntas

Two complementary angles in the ratio 5:7. What is the measure of the smaller angle?
to find 19+(11+37), lennie added 19 and 11. then he added 37 to the sum. what property did he use?
Which of these is a main type of tissue? smooth skeletal cardiac muscle
What constitutional guarantees underlie the American free enterprise system ?
what is 3 9/100 in decimal
Which of the following was the question at the heart of the Gideon v. Wainwright case? a. Do people accused of crimes have a right to remain silent under questi
Which word in the sentence is an indirect object?Choose all answers that are correct.Bring Jeannie and her teammates water to drink. A.drink B.water C.Jeannie D
what is a sentence that has the words risk and wages in in it
draw and shade a figure that represents 100%
round to the nearest ten and hundred 363