ella4826 ella4826
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of gasoline varies directly with the number of gallons bought. If
4 gallons of gasoline cost $16.80, find the cost of 15 gallons.
Help please!

Respuesta :

andreabecausewhynot
andreabecausewhynot andreabecausewhynot
  • 18-12-2020

Answer:63 dollars 16.80÷ 4 = 4.20 4.20 × 15 = 63

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What feature of wetlands allows larger particles and chemicals that are adsorbed into the sediment to settle out?
Which of these is the beginning of the life cycle of stars with different initial masses? red giant supernova nebula blackhole
Picture shown help! !!
Qúe beben en el desayuno
Can someone answer this?
Scarf is to neck as ring is to _________. a. hand c. collar b. finger d. head
Do you think that the cloning of pets is acceptable ? Explain why or why not
The period of pregnancy that contains the clearest examples of critical periods is the
Temperature is a measure of the total kinetic energy of all molecules in a material. True False
Two arguments about a historical event contradict each other. How should historians determine which argument is superior? A. Poll people who live near the locat