171766 171766
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$2.99 for 16 lb

Respuesta :

saturns
saturns saturns
  • 18-12-2020

Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.

$2.99 ÷ 16 lb = 0.186875

Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round  to nearest hundredth, 0.19.

The unit rate is $0.19/lb.

Answer Link
kwil5940
kwil5940 kwil5940
  • 18-12-2020

Answer: 0.19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of:[tex] 27x^{3}+8 y^{3} [/tex] if 3x+2y = 20 and xy = [tex] \frac{14}{9} [/tex]
Newspaper headlines don’t follow the rules of grammar. Do you agree? Substantiate your arguments with proper evidences.
compare the invention of the atlatl withthe invention of the bow and arrow, cannon, machine gun, and combat aircraft. discuss impacts of these in their times.
A fair coin is tossed 5 times. What is the probability of obtaining exactly 3 heads.
Find the value of:[tex] 27x^{3}+8 y^{3} [/tex] if 3x+2y = 20 and xy = [tex] \frac{14}{9} [/tex]
4(X-1)-3(X^2+2X+3)-7(X+7)
Two end uses of wool
what is the meaning of vague and a sentence on that.
spread of democracy in last 15 years
if a+b+c=0 for a,b,c then prove a²/bc+b²/ca+c²/ab=3.