toray501
toray501 toray501
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada


If Sharpie markers are on sale for 10 markers for $8.00, how many markers can be bought for $24.00?

Respuesta :

NinjaGrizzzly
NinjaGrizzzly NinjaGrizzzly
  • 18-12-2020

Answer:

30 markers

Step-by-step explanation:

We need to divide 24 by 8 to find how many packs of 10 markers we can buy, this gets us 3 packs of 10 markers. I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

why were pyramids important in ancient egypt ?
Which equation is a point-slope form of the equation of this line (-2, 1 ) and (1, 7 )
A rock drawing in Spain from about 7000 B.C. shows a man who has climbed a hillside, found a crevice holding a hive, and is reaching in to grab the honey. Indee
Tallness is a dominant trait and shortness is a recessive trait. If a person is homozygous for tall height then we can represent the allele as . If the person i
Produce store sold 63 red apples if the ratios of red apples to green apples old was 722 what is the combined amount of red and green apples sold
The average person will eat over 3,000 of these over the course of their life, what is it?
empirical formula for C2H6O4
What is the value of the expression (8-3) times 2+(5 times6) -5*5
Escoge las oraciones que son verdaderas. En Chile: hay 2900 volcanes hay 80 volcanes activos el volcán Villarrica ha tenido más de 60 erupciones
how are absolute and constitutional monarchy similar