aubreybrennan
aubreybrennan aubreybrennan
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of Moo Milk costs \$5.12. What is the price, in dollars, of an 8-ounce glass of Moo Milk?
There are 128 ounces in 1 gallon.

Respuesta :

peekaroo2007
peekaroo2007 peekaroo2007
  • 18-12-2020

Answer:

Answer is 32 cents

Step-by-step explanation:

First divid 5.12 by 128 this will give you how much one ounce costs the because we want to know how much eight ounces is multiply what you get by eight.

Answer Link
melhar91
melhar91 melhar91
  • 18-12-2020
32 cents because 5.12/128
Answer Link

Otras preguntas

Jason is scuba diving at a constant rate toward the ocean floor. The equation y= -2.5x – 5 can be used to represent this situation, where y is the depth of Jaso
What is the slope of the line given the two points: (-4, -4) (-1, 14)
Which of the following is not an identity?
?? = 1/4 of 68 ?? = 3/5 of 70
Please help I have only got 1 mark for this question and I do not know why I also explained it but it said it was wrong please help, thank you​
Is 4.32332333... a rational or irrational​ number?
I will give brainliest if your answer is right with explanation
Is it A. Or another answer
A student is asked to design an experiment to determine the change in angular momentum of a disk that rotates about its center and the product of the average to
Which is a factor that prevents us from finding Precambrian fossils? O A. Rocks did not form in that era. B. There was no life in that era. O C. Most rocks from