Sallishia9 Sallishia9
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 cookies cost $2:35.How much is the cost of 1 cookie?How much is the cost of 4 cookies?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 18-12-2020
2.35/3 = $0.78 per cookie
0.78 * 4 = $3.12 for 4 cookies
Answer Link
williamamonden williamamonden
  • 18-12-2020

Answer:

$0.78 for 1 and $3.12 for 4

Step-by-step explanation:

to find the answer devide 2.35 by the number of cookies to get the cost of 1 witch is $0.78. then to get the cost of 4 multiply the cost of one $0.78 by 4 to get $3.12.

Answer Link

Otras preguntas

Formulate two real-life problems involving system of linear inequalities intwo variables.Solve the problems you formulated accurately. Show complete solution th
Who likes MHA? And who is your favorite character?
There are 16 pencils, 18 pens and 6 erasers in a plastic bag. Write the following ratio: erasers to pencils Your answer​
ecuacion de 3.4x+2=22.4​
What is the value of x?
Help me with this question
If you water water it grows
1. Pop- The Yellow Daisy Cab Company charges a $1.50 flat rate, in addition to $0.50 per mile, for a taxi ride. Kathy has exactly $20.00 to spend on a cab ride.
how do you say my sister is mexican in spanish​
Help Please I will give Brainliest if Correct!