Jaylynnray
Jaylynnray Jaylynnray
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

what is the price per pound if 3 pounds equal $12

i forgot how to do this... lol​

Respuesta :

schlatt1
schlatt1 schlatt1
  • 18-12-2020

Answer:

4 dollars per pound.

Step-by-step explanation:

Divide the amount of money by the amount of pounds

Answer Link
XxlovehurtscluxX
XxlovehurtscluxX XxlovehurtscluxX
  • 18-12-2020
It is just $4 per pound :)
Answer Link

Otras preguntas

How does the woman react when the boy tries to steal from her? thank you ma’am
In your own words: how do viruses cause diseases in humans?(info provided in text of reading)​
How are these cells unique
You are making pudding. The recipe asks for 3/10 cup of sugar and you want to make 8/2 of the original recipe. How many cups of sugar will you need?
Which of the following are true about climate change? Check all of the boxes that apply
How did the popular front 1936 lead to world war 2?
Which of the following series of events is out of order? a When demand increased after the Civil War, a boom in the sheep industry occurred, which led to confl
True or false The administrative and industrial core of China is the Northeas
Please help ASAP giving BRAINLIEST , Did I get this correct?
Which statement about culture is true? A. Culture identifies acceptable behaviors. B. Cultural behavior is mostly taught in school. C. Cultural changes almost