nigelsinclair143
nigelsinclair143 nigelsinclair143
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

give the unit rate for the better deal.

$81
25 gal
or
$62.05
20 gal

Respuesta :

kaseyly118
kaseyly118 kaseyly118
  • 18-12-2020

Answer:

$62.05 for 20 gallons

Sorry if I didn't get it correct. I don't really understand how you worded your question. <3

Step-by-step explanation:

$81 for 25 gallons =

81/25 = $3.24 for 1 gallon

$62.05 for 20 gallons =

62.05 / 20 = $3.10 for 1 gallon

Answer Link

Otras preguntas

How many grams are in 11.9 moles of chromium?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
I need the inequality answer.florence wants to buy onions and doesn't want to spend no more than $3. Can she buy 2.5 pounds ? They are 1.25 pound
How do I solve 2(a+2)=2?
find the area of a triangle with the following dimensions: a = 12 yards b=16 yards and c=24 yards round to the nearest square yard
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
How do you convert 2/30 into a percent ?
How many grams are in 11.9 moles of chromium?