nigelsinclair143
nigelsinclair143 nigelsinclair143
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

give the unit rate for the better deal.

$156
4 g
or
$280
7 g

Respuesta :

kaseyly118
kaseyly118 kaseyly118
  • 18-12-2020

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

Answer Link
akaiqbacon
akaiqbacon akaiqbacon
  • 19-02-2021

Hi there!

$156 for 4g= $156*4 =$39 dollars for 1g

$280 for 7g = $280/7 = $40 dollars for 1 g

Final Result: $156 for 4g

Answer Link

Otras preguntas

how can truth and accuracy in journalism can be practiced​
write the meaning of the word respect in acrostic poem​
What is the wasted energy in each of the energy transfers? a) clockwork toy b) boy kicking a football c) boiling kettle on a gas ring d) person walking upstairs
Pls help pls pls ple
Write the algebraic expression that represents the phrase “the quotient of a number and 4?”
In number 1783429 write the follwings: i)Write rhe digit that is in the ten thousand place.ii)Successor of the number​
H2O2_H2O+O2 balance the equation using inspection​
Define a rational number and show that no rational number x belongs to Q satisfies x² = 2​
50+50+100+80+50+50+ 50+20+50+60+100+40+ 25+60+100+25+50+50+ 20+40+40+60+100+100+ 100+50+200+80+50+50 +40+25+50+50+50+50+ 20+25+125+150+0.04=
if 15% of a class of 20 students were boys, how many boys and girls?