jaydenlatorres4
jaydenlatorres4 jaydenlatorres4
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Three bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost?

Respuesta :

grace3a3 grace3a3
  • 19-01-2021

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

Answer Link
johnmaxi694
johnmaxi694 johnmaxi694
  • 19-01-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

if you divide $0.99 bye 3 you get 33 that means 1 banana cost $0.33 and you have to multiply $0.33 by 5 your answer will be $1.65

Answer Link

Otras preguntas

The armies of Alexander the Great once occupied the Indian Perimeter. true or false
What does Kepler's second law state? A. Planets travel in ellipses. B. Planets sweep equal areas in equal times. C. A planet's apparent backward movement is ter
glue dots are best used for
Laws that established literacy tests, poll taxes, and grandfather clauses were passed by Southern states to?
Advantages the United States brought to the allied cause included everything listed except: a boost in morale, supplies and equipment, the Russian surrender, th
The principal difference between isometric and isotonic exercises is the __________.
suggest explain a method that could make seawater drinkable by humans.
find the solution of this system of two linear equations using substitution 11x+3y=103 and y =3x+1
What date sumerian civilization begin
how are tock and humbug alike and different from phantom tollbooth