averyiskool1999
averyiskool1999 averyiskool1999
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds. a) $9.75 b) $16.50 c) $6.75 d) $7.50​

Respuesta :

iiomqdiamondzii
iiomqdiamondzii iiomqdiamondzii
  • 19-01-2021

Answer: C) $6.75

Step-by-step explanation:

Each banana is $0.75 per pound and there’s 9 pounds. 0.75 times 9 is 6.75.

Answer Link

Otras preguntas

How to rewrite expression using the inverse operation
What happens when you open a bottle of perfume?
whats the metric unit for 87.43 m =8,743? whats the metric unit for 10,542ml=10.542 ? whats the metric unit for 8.42mm= 0.842?
What was the role of ancestors in African religion?!!??
Solve each equation.1. 9/2x+18+3x=11/22. (x+6)-(2x=7)-3x=-9
what do bends or folds in rocks show
[1] Thomas Paine, a pivotal figure in the American Revolution, was born in Britain in 1737. [2] When he was in his mid-thirties, he met Benjamin Franklin in Lon
How would you write a decimal that is less than 5 ten thousandths?
What present day state was unsettled by Americans in 1850 and almost completely settled in 1890?
there are 34 people in a restaurant. four groups of 3 people leave and then 5 groups of 2 arrive. evaluate the expression 34 - 4 * 3 + 5 * 2 to determine how ma