HURRY PLEASE!!! A box of oat cereal costs $4.94 for 19 ounces. A box of rice cereal costs $3.19 for 11 ounces.

Which box of cereal costs less per ounce?

Respuesta :

Answer:

Oat cereal cost less per oz.

Step-by-step explanation:

OC: 4.37/19=0.23

RC:  3.77/13=0.29

oat cereal shows up as less for one ounce