abailey8849 abailey8849
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

write the following as a UNIT RATE:
12 juice boxes for $3.36

Respuesta :

dontmindme3
dontmindme3 dontmindme3
  • 21-01-2021

Answer:

1 juice box cost $0.28

Step-by-step explanation:

you want to divide 12/3.36

12/3.36=0.28

Answer Link
KwirkyKiwi
KwirkyKiwi KwirkyKiwi
  • 21-01-2021

Answer: $0.28 per juice box.

Step-by-step explanation:

What we need to do is divide $3.36 by 12. The answer will be 0.28 which we can translate into cents.

Answer Link

Otras preguntas

please help me Find m
Define a rational number and show that no rational number x belongs to Q satisfies x² = 2​
Calculate the capacitance of capacitor having 5V voltage and energy of 40J.
How can a practical nurses today maintain credibility in healthcare
How do I make my essay more interesting to making the reader invested into it
Match the association type with the person that best fits the description: personal association a your parents b. the president of your gardening club c. the ma
Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenthPythagorean Theorem (Rounding)
In a triangle ABC, a = 13. b = 11 and c = 15. Solve the triangle.
Please answer . I will give brainliest but please help. Answer what you know or all. Thanks
What is the elapsed time and estimated time