avanidwivedi20 avanidwivedi20
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 9 kg of sugar cost to 238.50 how much sugar can be bought for 371​

Respuesta :

hilolz123
hilolz123 hilolz123
  • 21-01-2021

Answer:

14 kg

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

9/238.5 = x/371

Cross multiply.

9 x 371 = 3339

238.5 times x = 238.5x

238.5x = 3339

Divide by 238.5 on both sides.

3339/238.5 = 14

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP...WILL MARK AS BRAINLIEST..
Can someone answer this question please please help me I really need it if it’s correct I will mark you brainliest .
Which conditions in northern Europe encourage emigration between 1845 and 1860
Complete the sentences to describe selective breeding. Selective breeding is the process by which humans breed plants or animals to produce certain desirable -
Silver (1) oxide → silver + oxygen gas​
1- An ordered pair has coordinates that have the same sign. In which quadrant(s) could the point lie? EXPLAIN!!! 2 - Another ordered pair has coordinates that a
What was used by Federalists to help ratify the Constitution? Question 6 options: A) Speech by Washington that the House of Representatives was too small B) P
Why is the phloem in a leaf important to the roots of a plant? A. It transports oxygen to the roots of the plant. O B. It transports blastocysts to the roots of
Why do some scientists think that global warming would increase the strength of hurricanes? A. Hurricanes could form in areas currently covered by glaciers. B.
What is the man’s genotype?