jinslostslipper39
jinslostslipper39 jinslostslipper39
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 21-01-2021

Answer:

$0.41 per pound

Step-by-step explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
what the british government wanted?
How do you convert 2/30 into a percent ?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
How do I solve 2(a+2)=2?
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?