brennanstover5454 brennanstover5454
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

Respuesta :

krillian
krillian krillian
  • 21-01-2021
40 oz is better cause 3.29 x 2 is 6.58 for 32 oz add 8oz or 1.50 add you get 8.08
Answer Link

Otras preguntas

Consider the function f ( x ) = 3 x + 8 3 x + 1 f(x)=3x+83x+1. for this function there are two important intervals: ( â â , a. (-â,a) and ( a , â ) (a,â) where
How many electrons potassium isotope with 19 protons and 22 neutrons?
How did changes in agricultural production affect medieval Europe?
Why does capitalist market theory have limited applicability to nonstate societies?
If a small rock is dropped from a height of 3.1 m how fast will it be moving when it reaches the ground 0.80 seconds later
Why is the first ionization of beryllium is greater than boron
what is the reciprocal of 8-3i
Complete the sentence with the correct verb form. Ustedes ____________ los monumentos durante su viaje. vio vimos visteis vieron
Where does spermatogenesis take place?
whats an accurate description on what science is