Respuesta :

Answer:Number 1 .is 33 because its the nearest number

number 2. is 3 dollars a pound s

number 3. she would take 22 minutes to walk 3.3 miles

number 4 he would drive 166 miles  plz brainliest plz

Step-by-step explanation:

1.

296÷8=37

2.

15.98÷2=7.99 per pound

7.99x3=23.97

3.

3.5÷0.5=7 times as many

11x7=77 minutes or 1 hour 17 minutes

4.

500÷8=62.5  per hour

62.5x3=187.5