marklaurence15
marklaurence15 marklaurence15
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

help!

Questions: fifteen litera of gasoline coast ₱725.what is the coast per litter​

Respuesta :

Rektify117811205
Rektify117811205 Rektify117811205
  • 17-02-2021

Answer:

₱48.33 is the cost per litter.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33

Answer Link

Otras preguntas

Please help! I need number one!
what is bigger a borough or city or town
Places where mountain ranges are being formed, such as the Himalayas, indicate areas where tectonic plates are pushing into each other, providing evidence for p
__________ is the power of the courts to review and overturn the actions of the executive and legislative branches.
What's the best answer?
What is 2.95 expressed as a fraction? A.118/80 B.40/118 C.336/40 D.59/20
When France lost its empire in what is now Canada to Britain, _____.
Number five I need help with this answer please help me
Which of the following would have an effect on an object's weight? Freezing the object Heating the object Changing the force of gravity on the object
Which type of punctuation is used to show someone's exact words? parentheses brackets quotation marks commas