donnabridgman73 donnabridgman73
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marco paid $12 for 3jump ropes. If each jump rope costs the same amount, how much does 1 jump rope cost? Write and solve an equation.

Respuesta :

Roshini95
Roshini95 Roshini95
  • 17-02-2021

Answer:

each jump rope costs 4 dollars

12÷3=4

Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Divide: 12 divided by 3=4

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/night!!!!!

Brainliest?!?!

Answer Link

Otras preguntas

A sweater originally costing $80 is now on sale for $60. determine the percent decrease.30% %
A dog needs 2 teaspoons of medicine for every 10 pounds of weight. how many teaspoon of medicine are needed for a 240 ounce dog?
10,14,16,18,20 plz I don't understand
Which of the following was NOT a conclusion of the Council of Trent? A. Worship of saints and the Virgin Mary is encouraged. B. Salvation comes from a combinati
The "red terror" is associated with the country of a. germany. b. austria. c. france. d. russia.
You cannot catch a communicable disease by sharing a drink with someone. a. true b. false
Carmens painting wins second prize in the contest. The painting that wins first prize has an area that is 3.2 times smaller than the greatest area the rules all
Did the Crusades succeed?
enter the new function after the given transformation h(x) = (x+8)^3-5 3 units right, 3 units up
During the Han Dynasty, the Dhinese first became aware of a trade network KNOWn as the ? A Chinese pass B silks road C monsoon trade D hanseatic league