chvfhnbbhhobt chvfhnbbhhobt
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Maria bought one package of fresh chives
for $2. How many packages of fresh
chiyes can DeShawn buy if he has $8?

Respuesta :

jingjie
jingjie jingjie
  • 17-02-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

$2x=$8

x=$8÷$2

x=4

We know 1 package cost $2, $2+$2+$2+$2=$8

4times $2 equal to $8

Answer Link

Otras preguntas

A basketball referee tosses the ball straight up for the starting tipoff. at what velocity must a basketball player leave the ground to rise 1.25 m above the fl
How did contesting the science of acid rain benefit the reagan administration?
Stacy's allowence increases by $1.00 each week. If she gets $3.00 the first week, how much will she get on the fourth week? On the eighth week? If she saves her
which country led the coalition invading Iraq in 1991
What is a mechanism that causes evolution by natural selection to result in imperfection?
Natalia knitted two scarves for her dolls. One was 8 3/4 inches long. The other was 1 1/2 inches shorter than the first. How long was the second scarf?
The slope is 7, and it passes through ( 8, 6). a. y = 7x - 50 c. y = 7x + 6 b. y = 14x - 50 d. y = 7x + 62
When would the branches of natural science overlap
The advantage of using the scientific method is that A: it's cautious building of evidence-based understanding is dependable and logical. B: it's random way of
what aspect of a maple tree might be studied in chemistry