annasidahmed13555 annasidahmed13555
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Milk is sold in four sizes. Which is the better buy? *


250 mL for $0.50

500 mL for $1.10

1L for $1.80

2L for $3.90

Respuesta :

himawari17
himawari17 himawari17
  • 18-02-2021

Answer:

$5.829929999

Step-by-step explanation:

soososososososlsls

Answer Link

Otras preguntas

How does force change when it is applied to the axle of a wheel and axle?
By increasing the speed of her car  by 5 km/h, Alice was able to drive 12 km in 0.2 hours.  What was her original speed?
A television station allows 15 minutes of advertising each hour. How many 30 second (1/2 minute) commercials can be run in 1 day?
In glycolysis, the first stage of cellular respiration, ATP molecules are produced. What is the net gain of ATP molecules (per molecule of glucose) from glycol
Which of these would most likely cause a mutation? A the placement of ribosomes on the endoplasmic reticulum B the insertion of a nucleotide into DNA C the m
A television station allows 15 minutes of advertising each hour. How many 30 second (1/2 minute) commercials can be run in 1 day?
The density of gold is 19.3g/cm3. The density or iron pyrite is 5.0g/cm3. If a nugget of iron pyrite and a nugget of gold each have a mass of 50g, what can you
how to integrate a/1-ay?
Two of your employees call in sick just before your lunch hour rush. You have made several phone calls to your staff seeking additional coverage, but you are un
Think about fire. Can fire be considered a living thing? Why or why not?