gregperry542
gregperry542 gregperry542
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

19 lbs of onions cost $171. How many lbs of onions can you get with $270 ?​

Respuesta :

karmelyaducote karmelyaducote
  • 17-02-2021

Answer: 30

Step-by-step explanation:

270 divided by 9

Answer Link
AbriMariah AbriMariah
  • 17-02-2021
171/19 = 9 per pound
270/9 = 30
You can buy 30 lbs of onions with $270
Answer Link

Otras preguntas

The lowest note on a piano has a frequency of 27.5 Hz. Find its wavelength in air. Use v = 343 m/s.
The response of vision to wavellengths of light is Color Line Shape Space
If triangle JKL~ Triangle MKN, find the value of x
Sal pitched 15 games. If Sal pitched 3 out of 5 games his team played, how many games did his team play?
Yooooooo i just want to say what is up with 13 year olds flipping off the camera for no reason at all. like they can say it is my birthday and give the finger,
M5+m2+m3=180 whays the rwason
5 Find the value of x. Show your work.
PLEASE DONT ANSWER IF U DONT KNOW!! CAN SOMEONE PLEASE HELP ITS DUE SOON!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
can somone help me plaease
the theme of The Setting Sun and the Rolling World