firesidexman
firesidexman firesidexman
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of carrots costs $4.25. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-02-2021

Answer:

$0.85 per pound

Divide 5 / 4.25

to get your answer.

Answer Link
owen0621
owen0621 owen0621
  • 17-02-2021
ANSWER:
$0.85

STEP BY STEP:
divide $4.25 by 5 to find the unit price and you get $0.85

Hope this helps. :)
Answer Link

Otras preguntas

I need to know the answer I’m super bad at perimeter
which set of muscles will the soccer player use to straighten his right leg to kick the ball
How did the Marshall Court interpret the Constitution in its rulings?
Graded Assignment Unit Assessment: More Lasting Ideas, Part 2 (Score for Question 1: ___ of 12 points) 1. As a news reporter, you have been asked to write a new
Which best describes the types of indicators that the HDI measures?
A poll tax was used to prevent northern immigrants from moving to the south and voting in local elections. determine who was intelligent enough to vote. make it
What are 2 major factors that increase population size?
can anyone explain why the sun and moon have a gravitational pull on earth
your customer count for last week was 5417. Due to a product promotion you expect a 2.4% increase this week over last week. how many total customers are you exp
Select the correct answer from each drop-down menu. (please select one of the options in parentheses, each possible answer has " around it) The article "The Mel