marchantis marchantis
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought a 3- pound bag of flour for 6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound =16 ounces)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 20-02-2021

Answer:

$0.145/ounce

Step-by-step explanation:

Find the unit price by dividing $6.95 by 3 pounds and then multiplying the result by (1 pound)/(16 oz):

$6.95     *    1 pound

------------------------------- = $0.145/ounce

(3 pounds) * (16 oz)

Answer Link

Otras preguntas

Which era contains the Jurassic Period? A. Cenozoic Period B. Mesozoic C. Paleozoic D. Precambrian
having a positive attitude helps decisions making to become a more positive experience. True or False
Practically all white men in the West owned property and were allowed to vote. True or False
Two numbers have a difference of 5. If the square of the smaller number is 7 more than the larger number, what is the larger number?
Similes, metaphors, and personification are all kinds of ____. ideas figurative language analytical devices exaggeration
The functional group for ester is RCHO. True or False
How are the lungs made healthier during cardiovascular exercise?
A stack of bricks is 38 inches high. Each brick is 1.52 inches high. How many bricks are in the stack?
During the War of Spanish Succession, why was Charles II's succession to the Spanish throne made more difficult after he was made Holy Roman Emperor?
The ratio of length to width in Gus's driveway is 13 yards to 4 yards. What is this ratio in feet ?