emmacakes29
emmacakes29 emmacakes29
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cierra spent $3.48 on a dozen donuts. Find the
unit rate. (The cost for ONE donut!)

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 19-02-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

One dozen = 12

12 donuts for 3.48

3.48/12 = 0.29 per donut

Answer Link

Otras preguntas

In the given figure, QS is a diameter of the circle. PT touches the circle at R. If (I) (ii) (iii) (iv)
Pls help with this math
A brass rod is 2m at certain temperature calculate the linear expansive of the temperature change of 100k take linear of brass as 1.8×20-5 K-1
The 24th amendment to the U.S. Constitution outlawed the use of poll taxes to prevent citizens from voting for federal office holders. This 1964 change continue
If we change our choice of N (i.e. the number of subintervals), we are also changing... a) the limit b) the function c) the derivative d) the interval
A special type of oil used in hair conditioners and as water-resistant lubricants for the skin is: a) Olive oil b) Coconut oil c) Sunflower oil d) Argan oil
Determine if the following linear equation has one solution, no solution, or if the solution is all real numbers. Express your solution as either a simplified f
You should always collect your cast before anything elsea) Trueb) False
When you create a table you will need to assign each field a name and a ___________ typesuch as autonumbershort textnumberdate/timeand currency. a) Size b) Cate
The U.S. is targeting Houthi rebels while trying to avoid a war with A) Iran B) Iraq C) Syria D) Afghanistan