vadrian2256 vadrian2256
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

If emma buys 7 pounds of apples and bananas and each pound of apples cost $1.75 and a pound of oranges cost$2.00, how many pounds of each would she have to buy to spend $13.25?

Respuesta :

23oliveirai 23oliveirai
  • 17-03-2021

Answer:

4 pounds of oranges/bananas

3 pounds of apples

Answer Link

Otras preguntas

The economic programs of President Franklin D Roosevelt and President Lyndon B. Johnson both resulted in?
What are large vertical structures that help support the weight of the structure overhead
Cultural characteristics that are spread by the mass media, such as movies and television, are examples of cultural __________.
A world with many superpowers is A. Multipolar B. Patriarchal C. Authoritarian D. Bipolar
The product of a number and -7 is 63
What does the opacity effect to do
How do you evaporation and boiling differ?
How much glass is needed to manufacture 1000 paperweights?
A producer charges $500 for a cell phone, but buyers are not buying any cell phones at this price. So at this price, the producer is willing to supply _____ pho
in both china and japan, which group often wielded a large amount of power and control