khaijeffress21521 khaijeffress21521
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada


The cost of grapes was $0.75 a pound. Dan bought 4.6 pounds.

Respuesta :

euginedlamini
euginedlamini euginedlamini
  • 17-03-2021

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

cost of grapes x quantity

Answer Link
whyiseverynametook
whyiseverynametook whyiseverynametook
  • 17-03-2021

Answer:

8.20

Step-by-step explanation:

4x0.75=3

3+4=7

0.6=60%

60% of 0.75= 0.45

0.75+0.45=1.20

7+1.20=8.20

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangular garden is 68 feet (P=2L 2W). The length of the garden is 4 more than twice the width. What are the length and width of the garden
Where and when did the scientific study of personality begin
Which religion started in Japan?
Write an essay that analyzes how the text humorist or comedian, the father of American Literature and excerpts from Roughing support the idea that Twain was a
John has $40 to spend at the yard sale. He buys six books for two dollars each. He would like to spend the rest of his money on model cars for his collection. I
Instructions Read the question carefully and select the best answer.. What is the author's reason for the statement (paragraph 10), "It takes time to adjust to
Please help me with the Problem I am so confused. BTW It is MAD which stands for Mean Absolute Deviation
Practice using commas in a series by listing three objects or activities from the picture below and then describing them in detail. You MUST include at least on
16 1/2+[4 2/5-6/7+{9.5*2.6-(4/10/5/10) }]
Why is America not the richest planet on earth