gabriellebatchelor81
gabriellebatchelor81 gabriellebatchelor81
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of dog food costs $8. What is the unit price of the dog food?

Respuesta :

kayleegonzalez988 kayleegonzalez988
  • 17-03-2021

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

because if you do 8÷5=1.6 and you need to get each unit.

Answer Link
livigirl828 livigirl828
  • 17-03-2021
1.6 because you need to divide 8/5 which comes out to 1.6
Answer Link

Otras preguntas

I need this done fast please​
What is the perimeter of a triangle whose sides are 3.8 cm. 4.7 cm and 5.6 cm!​
What is the volume of this figure? 2520 in³ 1638 in³ 1323 in³ 935 in³
Which of the following is NOT true in terms of what to consider when judging eye witness accounts? the type of crime and how the witness saw the incident interv
Please help asap 50 points which group wanted hayes to remove troops from the south? democrats republicans redeemers whigs
An early economic system, mercantilism, was founded on what practice? O Trade internationally with both raw materials and manufactured goods, where ever they ma
George ritzer argued that societies are becoming more like fast food restaurants as these have spread across the world. true false
Lenny loves physics and math. in which energy career pathway would these interests be the most helpful?distributiongenerationanalysistransmission
help i dont know the answer like seriously omg omg
find the surface area of the cube