anelson82
anelson82 anelson82
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Hey guys! Please help if you can thank you SO much!

Hey guys Please help if you can thank you SO much class=

Respuesta :

Phobic111
Phobic111 Phobic111
  • 17-03-2021

Answer:

0.80a + 0.95b

Step-by-step explanation:

They have given 2 different terms, which demonstrates the number of bananas and apples she may buy.

To find the total price we multiply the cost of one item with the number of items.

So the total cost for apples is 0.80 × a = 0.80a

And the total cost for bananas are 0.95 × b = 0.95b

Altogether, the amount will be: 0.80a + 0.95b

Answer Link

Otras preguntas

What role does advertising play in lives of youth?
What concept does this math problem fall under? Solve for X: 1/x-c=1/k
The Hamilton Brush Company issued 2,500 shares of common stock worth 100,000.00 total. What is par value of each share?
In many African cultures, masks represent spirits, including ancestors, animals, and nature spirits. a. True b. False
List The Difference Between Monocots And Dicots.
Which of the following best describes what the Ten Commandments reveal about the relationship between God and the Hebrew people? a. They showed that God was in
Five times as many pupils in a school obtained level 3 in the Key Stage 2 mathematics test as obtained level 4. If a total of 32 pupils took the test and only 2
When an author introduces the reader to an idea and then repeats it throughout the story, he is using the literary element of __. a. irony. b. motif. c. them
what is the cost of a table with 17 feet by 10 feet that cost $16 per feet
what does 3.33333333333 mean in fractions?