fleuride
fleuride fleuride
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Cereal costs $2 per box. How many boxes did Joe buy if she spent $6?​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-03-2021

Answer:

3 boxes

Step-by-step explanation:

Take the total spent and divide by the cost per box

$6/ $2

3

She bought 3 boxes

Answer Link

Otras preguntas

What is one example of bibliographic information that will help students find a source later. A. Ideas for more research. B. The date the source was published.
An astronaut inside a spacesuit weighs 300 pounds on Earth. How many pounds does she weigh on the Moon
please answer quick How does Theseus respond after he enters the Labyrinth in "The Adventures of Theseus"? A: Theseus leads the youths and the maidens a long wa
Pls help but I think it’s c not for sure
The sales tax in your city is 4.4%, and an item costs $3 before tax. how much tax would you pay
Why were Native American children taken away from their families?
Which circuit would have the most electrical power? OA. A. 1 = 2.0 A = V = 0.17 V B. 1 = 1.2 A V = 0.14 V ​
How can we protect leather-back turtles?
Convert the following equation into standard form. 2y = 4x – 9 - [?]x+[ ]y = -9
Find the area of triangle ABC. Give your answer correct to 1 decimal place. 9 cm 8 cm С 10 cm B