ariesashhh ariesashhh
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Vicky bought a basket for $16 and 10 scented soaps to put inside it.
Altogether, she paid $51 for the basket and soaps.
What was the cost of each scented soap?

Respuesta :

avqq
avqq avqq
  • 17-03-2021
$51-$16=$35 (cost of 10 scented soaps)
$35 ÷ 10 = $3.50
ans: $3.50
Answer Link

Otras preguntas

in which food group is molasses in?
Which language group does spanish and Portuguese come from?
a cube has six congruent faces that are all _________.
Find the quotient. 6/11 divided by 8/9 Simplify your answer.
By 332 BCE, which regions had fallen to Alexander’s army?
Can a elephant have the same momentum as a golf ball explain
deb has a board that measures 5 feet in length how many 1/4 foot long pieces can deb cut from the board?
Why did Truman decide to use the atomic bomb? A. He wanted to quickly end the war in the Pacific without invading Japan. B. He wanted to keep the Germans from e
a box of nails weigh 0.4 pounds how much do 42 boxes of nails weigh
Which of the following ideas helped strengthen the acceptance of slavery? A. racism - the belief that some races are superior to others B. the Enlightenment--th