keoneiharde94 keoneiharde94
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of clay pots costs $28.49. What is the unit price?

Respuesta :

stevecorden1511 stevecorden1511
  • 17-03-2021

Answer:

$4.07

Step-by-step explanation:

You divide 28.49 by 7

7 into 28= 4

7 into 4= 0

7 into 49= 7

Answer Link

Otras preguntas

What is the percentage yield of NH3 if 40.5 g of NH is produced from 20.0 mol H2 and excess N2? ​
what makes queer literature queer
Recommend 3 conflict resolution strategies you could implement to resist negative social pressure from your friends in a responsible way. In each answer also i
What do the apples and pears symbolize as Santiago walks over to them and doesn’t eat the guava anymore?
c) Carlos le gusta jugar baraja y en el primer juego gano $ 140.00, en el segundo perdió $ 50.00, y en el tercero volvió a perder 60 pesos. ¿Cuál es la expresió
3. Show the progress of the following loans over the first two months. Interest is calculated daily. "K8 500 over 3 years and 6 months at 12.5%p.a. with monthly
In a binomial situation, n=5 and π = .80 Determine the probabilities of the following events using the binomial formula. i. x =3 ii. x =4
Find the area of this shape, rounding to two decimal places where necessary.
Solve for x........................
FOR AND SINCE Put the times in the box in the correct column for or since.