2051135
2051135 2051135
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tammy bought 20 pounds of flour for $11.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-03-2021

Answer:

1.82 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

20/11= 1.82

Answer Link
samandgrace81
samandgrace81 samandgrace81
  • 17-03-2021

Answer:

about 2 pounds

Step-by-step explanation:

11 dollars = 20 pounds

1 dollar   =    x

You need to divide 20/11

20/11= 1.82

about 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Major cause for the decline of the Maryanne dynasty in India
Name and define three categories of colonial government
What is the equation of the line that is parallel to the line 5x + 2y = 12 and passes through the point (−2, 4)
what works of art is raphael best known for
Prove n choose k equals (n choose k - 1) (n-k+1/k)
Find dy/dx x^3+y^3=18xy
people today may refer to someone who flew too close to the sun as a cautionary tale what does this expression have to do with myth of icaras
how can a rhetorical analysis help in argumentation?
If you put a straw into a glass of water, the straw looks to be bent, although nothing has really happened to the straw. The term that describes this property o
what are the definitions for these words?