brischmidt brischmidt
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

your truck gets 12 mikes per gallon. if you drive 240 miles and gas is $3.50 a gallon, what does the trip cost?

Respuesta :

ImurGirlfriend53
ImurGirlfriend53 ImurGirlfriend53
  • 16-11-2016
12 x 20 = 240
3.5 x 20 = 70
it costs $70
Hope I Helped. =)
Answer Link

Otras preguntas

help pleeaseeee Round to the nearest ten, hundred, or thousand: 1.) Round to the nearest thousand 6,471. Estimate each sum, difference, or product by first roun
Select all the following that describe the association in the scatter plot
A book sold 39,200 coples In Its first month of release. Suppose this represents 6.9% of the number of copies sold to date. How many copie date? Round your ans
The Linnaean system of classification sorts organisms into groups using a hierarchical system of levels. List the following terms correctly in the Linnaean clas
Find the volume of the triangular prism shown below:
lucy runs 7 miles in 80 minutes. at this rate, how many miles would she run in 64 minutes
A balloon contains 2.0 L of air at 101.5 kPa. you squeeze the balloon to a volume of 0.5 L. what is the pressure of air inside the balloon?" A. 13 kPa B. 101 kP
It is a drawing instrument used when making horizontal lines.​
ABC  DEF. The area of DEF is given. Find the area of ABC.
what is (-3/5) + 1/3 in fraction