LazyDog6259 LazyDog6259
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alan spent $9.17 on oranges. If oranges are selling for $0.35 a pound, how many pounds of oranges did Alan buy

Respuesta :

jacob9257
jacob9257 jacob9257
  • 18-03-2021

Answer:

He bought 26.2 pounds.

Step-by-step explanation:

9.17/0.35 = 26.2

Answer Link

Otras preguntas

What is the space between the canine and the first premolar in the lower jaw of some primates called?
a. True b. False: the american colonists were okay paying the taxes if they had representation in the british parliament.
PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!! What is the value of w in the solution to the following system of linear equations? A. -7/18 B. -1/6 C. -1/9 D. 1/3
What level of intellectual disability is sometimes called the "educable" level?
Find an equivalent expression
What do scientists think might cause the universe to stop expanding and collapse in the Big Crunch? dark energy dark matter cosmic background radiati
Find the greatest common factor of 18, 36, and 45.
Worksheet investigations: what can an owl pellet reveal about diet? answers
Which is a common role of waxes in plants?
in a displacement/time graph the slope of the line is equal to the ________.