MathHelpPlease123
MathHelpPlease123 MathHelpPlease123
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Easy Points for people.
If 12 ounces of almonds cost $2, how much do 18 ounces of almonds cost?
Brainliest will be given to first answer.

Respuesta :

seraclaudette
seraclaudette seraclaudette
  • 18-03-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

$2 = 12oz

$1 = 12oz ÷ 2

= 6oz

18oz ÷ 6oz = 3

3×1$ = 3$

Answer Link

Otras preguntas

Will mark right answer brainliest
How do taxes contribute to local government spending?
Temperate deciduous trees lose their leaves in Fall. Explain why trees in temperate rainforest and tropical rainforest don’t lose their leaves. PLEASE HELP!!!!!
If mike reads 50 pages an hour how long would it take him to read 1225 pages
select the items that describe the results of a scarcity
0.09 is smaller than 0.001
Joanie recognizes that the board and CEO are particularly worried that individuals will post negative information about the company on company-sponsored social
Escribe e ilustra una historia con cada uno de estos enunciados. A. a pesar de ser muy pequeño el macho de la rana dardo dorada puede propagar su canto agudo h
Completely factor the polynomial. 16x 2 - 25
For the entire city of Athens, the average income is $33,060, and 37.8% of the residents are below the poverty line. A local researcher does not have this infor